صداقت
                               


سیر تا پیاز طراحی داخلی

● طرح و الگو در دکوراسیون

راه های زیادی برای وارد کردن طرح و الگو به دکوراسیون خانه وجود دارد که کاغذهای دیواری و پارچه ها از مهم ترین و معروف ترین آنها هستند. از آنجا که طرح ها و الگوها مهم ترین عامل استفاده از رنگ در دکوراسیون هستند، قواعد موجود در استفاده از رنگ ها در مورد طرح ها و الگوها نیز تا حدودی صدق می کند. انتخاب و استفاده از طرح ها و الگوها مانند انتخاب هر عنصر دیگر در دکوراسیون به نکاتی نیاز دارد که باید مدنظر قرار گیرد که در این مطلب به تعدادی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم.

همان طور که در تصویر می بینید، طراح این دکوراسیون سنتی، طرحی سنگین و ملایم را برای روکش مبل ها انتخاب کرده و برای جذابیت بیشتر از طرح هایی زنده با رنگ هایی شاد و گیرا برای کوسن ها استفاده کرده است.

طرح ها و الگوهای با مقیاس بزرگ مانند رنگ های گرم عمل می کنند و طوری به نظر می رسند که گویی حرکت دارند و به شما نزدیک می شوند. این نوع طرح ها و الگوها می توانند فضایی زنده و محرک خلق کنند که از آنها بیشتر برای ایجاد جوی گرم و صمیمی در فضاهای وسیع و بزرگ استفاده می شود. توجه داشته باشید که از الگوهای بزرگ در فضاهای کوچک تر با دقت و احتیاطی بیشتر استفاده کنید زیرا ممکن است باعث گرفته شدن فضا شوند. البته، از لحاظ قانونی، استفاده از طرح های بزرگ در فضاهای کوچک بطور کامل رد نمی شود، اما بهتر است که از آنها استفاده نکنید.

استفاده از الگوها و طرح هایی با مقیاس کوچک باعث می شود که عنصر طرح دار، دورتر از آنچه که هست، دیده شود. به همین دلیل، چنین طرح هایی می تواند فضاهای کوچک را بزرگ تر جلوه دهد. از این نوع طرح ها می توان برای پنهان کردن کنج ها و گوشه های ناخوشایند فضا نیز استفاده کرد. برای این کار می توان از طرح های لطیف به صورتی غیر مستقیم استفاده کرد. تاثیر طرح های کوچک در فضاهای بزرگ بسیار نرم و ملایم است. در فضاهای بزرگ، طرح های کوچک از فاصله دور به رنگی واحد به نظر می رسند. توصیه می کنیم که در فضاهای بزرگ از طرح های کوچک با رنگی زنده و چشمگیر استفاده کنید.

● ترکیب الگوها

ترکیب الگوها تا حدی ترسناک است زیرا این کار می تواند ذهنیت افراد را شکل دهد و قضاوت هایی را در پی خواهد داشت. به همین دلیل، تولید کنندگان، کاغذهای دیواری و پارچه ها را به صورت مجموعه ای از طرح های متنوع کنار هم و هماهنگ با هم تولید می کنند که شما می توانید این ترکیب طرح ها را کنار هم مشاهده و انتخاب کنید. این ترکیب طرح ها و الگوهای آماده، توسط افراد حرفه ای کارشناسی شده است که در انتخاب، کمکی بسیار به شما می کند و شما را از سردرگمی می رهاند. اما اگر تمایل دارید که با سلیقه خود، طرح ها را ترکیب کنید، بازی با مقیاس طرح ها را فراموش کنید.

قانونی که در این مورد وجود دارد، این است که برای عناصر بزرگ باید از طرح هایی با مقیاس بزرگ، برای عناصر متوسط از طرح های متوسط و برای عناصر کوچک از طرح های کوچک استفاده شود. برای مثال، کاناپه ای بزرگ با طرح ها و الگوهای بزرگ در مقایسه با صندلی غذاخوری با همین طرح و الگو بسیار زیباتر به نظر می رسد یا طرحی ظریف و ملایم می تواند حاشیه ای مناسب تر برای رومیزی باشد تا برای کاغذدیواری. البته این قواعد، آن قدرها خشک و جدی نیست که نتوان خلاف آن عمل کرد.

یکی دیگر از ترفندهای ترکیب طرح ها، ایجاد ارتباط بین مقیاس و رنگ طرح ها و الگوهاست. طرح های راه راه، شطرنجی و طرح های هندسی بویژه زمانی که رنگ های ملایم یا خنثی دارند، می توانند بخوبی در هر ترکیبی جای بگیرند و مکملی مناسب در ترکیب طرح ها باشند. طرح های گلدار نیز همیشه می توانند بخوبی به ترکیب ها جان ببخشند و آنها را به ترکیبی شاد تبدیل کنند. بهترین ترکیب این است که برای تکمیل آن از طرح های مختلف استفاده شده باشد و رنگ ها و مقیاس ها نیز در آن متنوع باشند. خوب است بدانید که مهم ترین چیزی که می تواند در یک ترکیب بین طرح های مختلف ارتباط ایجاد کند، به اشتراک گذاشتن رنگ ها و سطح تراکم آنهاست.

● بافت

بافت ها مانند طرح و رنگ، تاثیری آشکار بر دکوراسیون ندارند، اما اینکه هر ماده ای چه احساسی را القا می کند، می تواند همانند جلوه و ظاهر آن در دکوراسیون یک فضا اثرگذار باشد. وجود تنوع در بافت های موجود در هر دکوراسیون می تواند بر غنا و ارزش آن در فضا بیفزاید. بازی با بافت ها در دکوراسیون، حواس انسان را برمی انگیزد و لایه ای از پیچیدگی و زیبایی را در چیدمان داخلی فضا بوجود می آورد. ترکیب بافت ها همانند هر کار دیگر در دکوراسیون دارای قواعدی است که نقشی هماهنگ کننده دارد. برای اینکه به دکوراسیون فضا هویتی مشخص دهید، ابتدا باید بافتی معین را در قالب بافت اصلی و غالب، انتخاب و بافت های متنوع و متضاد دیگر را به عنوان مکمل استفاده کنید.

● انواع بافت ها

انواع منسوجات موجود در فضا مانند روتختی، قالیچه، رو مبلی و … می توانند تنوعی را در بافت های موجود در دکوراسیون ایجاد کنند؛ مانند این اتاق خواب زیبا.

ساده ترین راه برای استفاده از بافت در دکوراسیون، پارچه ها هستند. پارچه های مختلف، هر یک جلوه و احساسی متفاوت و منحصربفرد دارند. البته، پارچه ها تنها عنصر دارای بافت در دکوراسیون نیستند بلکه تنها برای شروع کار مناسبند. سطوح مختلف نیز از جمله عناصر مهم برای معرفی بافت های مختلف در دکوراسیون هستند. بافت های سخت، لطیف و صیقلی، براق یا مات از جمله بافت های مهم هستند که توسط سطوح مختلف مانند سنگ های گرانیتی و مرمرین، سطوح آجری، سطوح براق یا مات و … معرفی می شوند.

تاثیرات فضایی: برای انتخاب بافت های مناسب در دکوراسیون خود، ابتدا به شرایط و نیاز های فضای خانه خود توجه کنید. آیا فضای مورد نظر شما حس گرما ندارد؟ یا فضا خیلی بسته و گرفته به نظر می رسد؟ باید بدانید که بافت ها تاثیرات فضایی دارند؛ یعنی بر فضا تاثیر می گذارند. برای مثال، بافت های مات و خشن باعث می شوند که فضای وسیع و بی روح، گرم و صمیمی تر به نظر برسد یا سطوح صیقلی و براق موجب می شوند که فضا بزرگ تر و روشن و البته، سردتر جلوه کند. بافت مخملی پارچه مخملی نیز اثر گرمابخشی دارد. از این رو، در استفاده و ترکیب بافت ها در فضا باید به نیاز فضا توجه کنید.

الگو و رنگ: این نکته را در ذهن داشته باشید که بافت ها می توانند بر جلوه الگو و رنگ تاثیر بگذارند. به خاطر داشته باشید که نوع بافت پارچه می تواند بر جلوه الگوی آن تاثیرگذار باشد. برای درک بهتر این موضوع، کافیست که ژاکتی کاموایی و طوسی رنگ را با شالی ابریشمی براق به همان رنگ مقایسه کنید و ببینید که چگونه این دو نوع بافت می توانند در جلوه رنگ تاثیر بگذارند. بنابراین، زمان انتخاب رنگ ها و طرح ها برای هر عنصر، به بافت آن عنصر توجه داشته باشید. دکوراسیونی ایده آل است که در آن از بافت هایی متنوع و متعدد به گونه ای استفاده شده باشد که یکدیگر را کامل کنند و بتوانند نیاز های مهم فضا را برآورده سازند و جلوه خوشایند و متعادل ایجاد کنند.

یکی از عناصر مهم که می توان با کمک آن، بافت و طرح ها را با هم به دکوراسیون وارد کرد، پرده ها هستند. این کار را می توانید با استفاده از پرده های لایه دار به صورت ترکیبی نیز انجام دهید. همچنین، چین هایی که پرده دارد، نوعی بازی نور و سایه ایجاد می کند که می تواند تاثیری بسیار خوب بر جلوه نهایی کار بگذارد.

کفپوش های مختلف نیز از عناصر کلیدی دکوراسیون برای ایجاد بافت هستند. کفپوش هایی از جنس سیسال، چوب طبیعی، قالیچه ها، الیاف نارگیل، کرک و … نیز از کف پوش های گرم هستند و انواع سنگ ها و کاشی ها از جمله سنگ های مرمر و کاش های سرامیکی از کف پوش های سرد بشمار می روند.
ایده خیره کننده برای دکوراسیون ورودی

شیطونک: فضای ورودی شما اولین فضایی است که در بدو ورود در معرض دید دوستان و آشنایان قرار می گیرد و با دیدن ورودی خانه ذهنیت آنها شکل می گیرد. از این رو اهمیت دکوراسیون فضای ورودی بسیار زیاد است. در این مطلب قصد داریم ایده هایی برای دکوراسیون فضای ورودی برایتان مطرح کنیم تا بتوانید آن را هر چه زیباتر و چشم گیرتر بیارایید.

● جاذبه های دیواری

استفاده از کاغذ دیواری یا دیگر پوشش های دکوراتیو برای دیوار ورودی ایده مناسبی است. همچنین اگر فضای ورودی شما در نزدیکی فضای نشیمن است، کاغذ دیواری ابزار بسیار مناسبی برای تفکیک این دو فضا از یکدیگر و تعریف دو فضاست. کاغذ دیواری را می توانید خودتان نصب کنید یا از فروشگاه های عرضه کاغذ دیواری بخواهید این کار را برایتان انجام دهند. البته برای تفکیک دو فضا روش های دیگری نیز وجود دارد. برای مثال استفاده از قفسه کتابخانه ایستاده بین دو فضا.

● هماهنگ سازی رنگ دکوراسیون ورودی با دکوراسیون دیگر فضاهای خانه

یکی دیگر از ایده های زیبا برای دکوراسیون فضای ورودی استفاده از رنگ هایی هماهنگ با رنگ های موجود در دکوراسیون دیگر قسمت های خانه، در این فضاست. برای ایجاد تمایز شما می توانید از رنگ های اصلی کار شده در فضا های دیگر به عنوان رنگ های مکمل در قالب عناصر جانبی در دکوراسیون فضای ورودی استفاده کنید. این کار سبب می شود دکوراسیون ورودی با استقلالی که دارد به نحوی با دکوراسیون دیگر فضاها مرتبط شود و همین امر زیبا و خوشایند است.

● دکوراسیون ورودی را به نام خود کنید

دکوراسیون فضای ورودی خانه شما باید به نحوی باشد که گلچینی از ویژگی ها، سلیقه، علایق و شخصیت شما را در بدو ورود به فردی که وارد خانه شما می شود بیان کند. شما می توانید برای این کار عناصری از قبیل قاب عکس های خانوادگی، اشیایی که از سفرهای خود به همراه آورده اید یا صنایع دستی مورد علایق خود و عناصری از این قبیل را در دکوراسیون ورودی به نمایش بگذارید.

● وجود آینه در ورودی یک نیاز است

وجود آینه های قدی و ایستاده و نصب آن به دیوار فضای ورودی الزامی است. آینه در کنار جنبه تکنیکی که دارد و فضا را باز و وسیع نشان می دهد جنبه کاربردی مهمی نیز دارد و آن این است که افراد در بدو ورود می توانند وضعیت ظاهری خود را بررسی کنند و همچنین هنگام خارج شدن از خانه نیز به راحتی آماده رفتن شوند.

● فضای ورودی خود را کاربردی چیدمان کنید

فضای ورودی خانه شما باید حداکثر فضا را برای آویختن کت و مانتو و پالتو و همچنین وسایل جانبی همراه میهمانان از قبیل چتر، دستکش ها و کیف دستی در اختیار آنها قرار دهد. بنابراین تا جایی که امکان دارد و لطمه ای به زیبایی دکوراسیون نیز وارد نمی شود از جالباسی ها، جا کفشی و آویزهای دیواری در قسمت ورودی استفاده کنید. قرار دادن ابزاری از قبیل پاشنه کش و برس کفش را نیز در ورودی فراموش نکنید.

● توجه به سقف

سقف از جمله قسمت هایی در فضا است که باید هنگام دکوراسیون به آن نیز توجه شود. توصیه می کنیم سقف فضای ورودی را با رنگی تیره تر از رنگی که برای دیوارها استفاده کردید رنگ آمیزی کنید تا فضا گرم تر و صمیمی تر جلوه کند. این گرما را می توانید به سیله یک نور پردازی زیبا و جذاب کامل کنید.

● حسن ختام

برای حسن ختام دکوراسیون ورودی توصیه می کنیم از یک میز کنسول زیبا در فضا استفاده کنید و روی آن آینه و شمعدانی زیبا قرار دهید. همچنین می توانید برای تمیز نگه داشتن فضا و جلوگیری از به هم ریختگی فضا از سبدهای حصیری دکوراتیو برای روی میز استفاده کنید و نامه ها، کلیدها و دیگر اشیا کوچک را در آنها قرار دهید. اگر فضا این امکان را به شما می دهد یک صندلی زیبا نیز در فضای ورودی قرار دهید.ایده هایی برای مرتب کردن آشپزخانه


– برای اینکه داخل بوفه اتان شلوغ و درهم برهم نباشد قاشق و چنگالهای مخصوص پذیرایی از مهمانان را در لیوان ها یا ظرفهای کوچک قرار دهید .

دکوراسیون آشپزخانه/قسمت دومحتی از فضای زیر کابینتها هم می توان استفاده بهینه نمود. خواه برای گذاردن چراغها خواه برای نصب میله آویزان کردن دستمالهای آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه/قسمت دوم

 – در آشپزخانه تان از یک کابینت درب شیشه ای برای چیدن چینی های گران قیمت ، کاسه های آنتیک یا ظروف مختص پاستا و ماکارونی استفاده نمایید .

دکوراسیون آشپزخانه/قسمت دوم

 – با چیدن لوازم در سبدهای حصیری قفسه های باز و بدون درب کابینت تان را خلوت نگه دارید.

دکوراسیون آشپزخانه/قسمت دوم

– با گروه بندی و چیدن مواد غذایی بر حسب نوع شان ، قفسه های انباری تان را به مانند یک کتابخانه مرتب کنید .

دکوراسیون آشپزخانه/قسمت دوم

 – اسنک های و خوراکیهای مخصوص بچه ها آنها را در سبدهای سیمی قرار دهید تا توجه بچه ها را به خود جلب کنند .

دکوراسیون آشپزخانه/قسمت دوم

 – با نصب یک مرتب کننده ( چیزی شبیه جاجورابی هایی که در پشت درب کمد لباس آویزان می کنید و دارای جیبهای مختلف است ) در پشت درب مواد انباری را در جیبهای نازک و شفاف آن بچینید تا به هنگام نیاز زمان زیادی صرف پیدا کردنشان نکنید .

دکوراسیون آشپزخانه/قسمت دوم

-برای جابجا کردن ظرفهای سنگین در فاصله بین آشپزخانه تا میز غذا از یک گاری چرخدار استفاده نمایید و به عنوان یک پیشخوان اضافی برای آشپزی و پذیرایی عمل نمایید .

دکوراسیون آشپزخانه/قسمت دوم

 – یک راه دیگر برای استفاده بهینه از فضا آویزان کردن قابلمه ها و ماهی تابه ها ست .

دکوراسیون آشپزخانه/قسمت دوم

– برای در معرض دید قرار دادن دستور پخت غذاهای مختلف استفاده از یک جاکتابی جمع شدنی که در زیر کابینت بالای گاز نصب شده است راه بسیار مناسبی است . پس از اتمام کارتان این جا کتابی را دوباره جمع کنید .

دکوراسیون آشپزخانه/قسمت دوم


 با نصب لیست کارهای که قرار است انجام دهید ، لیست شماره تلفن ها و تاریخ کارهای اساسی بر روی دیوار پیشخوان های آشپزخانه را خلوت نمایید .تغییرات بدون هزینه در منزل شــما

اگر می خواهید بدون خرج کردن، خانه ای متفاوت از روزهای قبل داشته باشید، این راهنما به شما کمک می کند. بارها در این صفحات درباره تزئینات کم خرج خانه مطالبی خوانده اید اما این بار می خواهیم تزئینات و تغییراتی را در دکوراسیون منزل معرفی کنیم که بدون هزینه انجام می شوند. اگر شما هم آماده تغییراتی در دکوراسیون منزل تان هستید با ما همراه شوید.

۱ تختخواب رنگارنگ

اگر از شکل تختخواب تان خسته شده اید، می توانید با یک کار ساده و بی هزینه، آن را به کل متحول کنید. کافی است یک ملحفه با طرح شلوغ و زیبا که نقشش با تختخواب شما هماهنگ باشد را انتخاب کنید و رویه تخت یا بخشی از رویه آن را با ملحفه بپوشانید. برای این کار می توانید از کاغذ کادو یا کاغذدیواری هم استفاده کنید. تشک را بردارید، ملحفه یا کاغذ دیواری را روی جایی که می خواهید بگذارید و با گذاشتن تشک آن را محکم کنید. اگر از کاغذ استفاده می کنید باید آن را با چسب شیشه ای از پشت و جلو به تخت محکم کنید.

۲ قاب عکس روی زمین

چرا فکر می کنید همیشه باید قاب عکس ها را به دیوار بزنید؟ خیلی وقت ها گذاشتن چند قاب کنار هم روی زمین هم می تواند جالب باشد. به خصوص وقتی از روی زمین سیم رد می شود یا پایین دیوار یک مشکلی وجود دارد مثلا رنگ دیوار ریخته یا… که می خواهید آن را پنهان کنید، شما می توانید از قاب عکس استفاده کنید. قاب را روی قسمتی دیوار مشکل دار بگذارید و هرکس از شما درباره فلسفه وجودی قاب پرسید، بگویید به خاطر تفاوت و زیبایی این کار را کرده اید!

۳ گلدان هایی برای خودم

همه گلدان های منزل شما شبیه هم نیستند. هر کدام از آن ها را از جای متفاوتی خریده اید و هر کدام شکلی مخصوص به خود دارند. با یک راهکار ساده می توان همه این گلدان ها را شبیه هم کرد. کافی است یک کاغذ دور آن ها بپیچید و کاغذ را با نوار ببندید. این کاغذ می تواند کاغذ رنگی یا کاغذ کادو باشد اما پیشنهاد ما استفاده از کاغذ خط دار دفتر، و نوشتن یک متن بامزه روی آن است. می توانید این کاغذها را هر چند وقت یک بار عوض کنید.

۴ دراورهایی زیباتر از همیشه

اگر سال هاست که از دراورتان استفاده می کنید و از آن خسته شده اید، حتی لازم نیست آن را عوض کنید یا در یک پروژه خیلی سخت، رنگش کنید. شما می توانید به سادگی دراورتان را با چند تکه روبان رنگی طوری تزئین کنید که کاملا ظاهر متفاوتی پیدا کند. سعی کنید رنگ هایی که برای روبان ها انتخاب می کنید با سبک و شکل ظاهری دراور هماهنگی داشته باشند. برای مثال اگر دراور سفیدرنگی دارید و می خواهید برای اتاق کودک آن را تزئین کنید، می توانید از روبان های رنگارنگ کمک بگیرید اما این روش برای اتاق خواب خودتان جواب نمی دهد. اگر میز آرایش شما قهوه ای است، می توانید از روبان طلایی یا روبان هایی که با رنگ لحاف تان هماهنگ است استفاده کنید.

۵ یادی از مادربزرگ

برای تزئین خانه از وسایل بسیار متفاوتی می توان استفاده کرد. از جعبه های خالی میوه بگیرید تا وسایل کهنه قدیمی. اگر سری به سمساری ها بزنید به وسایل زیادی برخورد می کنید که می توانید برای تزئین خانه استفاده کنید اما روش مطمئن تر و ارزان تر سر زدن به انباری خودتان است. انباری پر از وسایلی است که به نظر بی مصرف می رسند. مثلا می توانید یک صندلی کهنه را بردارید، با روش هایی که در ۲ شماره گذشته یاد گرفته اید آن را رنگ کنید و از آن را به عنوان یک وسیله تزئینی استفاده کنید. می توانید روی آن یک عروسک بزرگ یا یک سبد پر از کامواهای رنگی بگذارید.

۶ زیبای جمع و جور کننده

هر کاری هم که بکنید، میز تحریر یا میز آرایش شلوغ می شود. وسایل کوچک روی این میزها همیشه مورد نیاز هستند و نه می شود آن ها را جمع کرد و کنار گذاشت و نه می توان آن ها را روی میز پهن کرد. پیشنهاد ما استفاده از جعبه کادوست. جعبه های رنگارنگی که هدیه را در آن می گذارند هم میز شما را زیبا می کنند و هم وسایل مختلف را در خود جا می دهند. به خاطر کوچکی، وسیله ها در آن ها گم نمی شود و شما می توانید در هر کدام از این جعبه ها یک سری وسیله بگذارید. اگر از این جعبه ها در دسترس نیست، می توانید جعبه های کفش را با سلیقه خودتان کادو کنید.

۷ دیوارهای رنگی

روی هر دیوار یک قاب عکس بچسبانید. قاب هایی که کنار هم می چسبانید باید با هم هماهنگ باشند. این گزاره ها همیشه درست نیست. بعضی وقت ها زیبایی از متفاوت بودن می آید. شما می توانید دیوارتان را با هر چقدر قاب متفاوت که می خواهید تزئین کنید. قاب هایی که در یکی از آن ها عکس خانوادگی است و در دیگری نقاشی کودک تان، کنار هم ترکیب جالبی درست می کنند. حتی هماهنگی رنگ قاب ها هم برای کنار هم گذاشتن آن ها لازم نیست. بدون نگرانی قاب ها را کنار هم بچسبانید و نگران وجود جاهای خالی و عدم تناسب قاب ها با هم نباشید.

۸ آشپزخانه در حمام

تفاوت در چیدمان، هر بیننده ای را شگفت زده خواهد کرد. مثلا استفاده از پارچ و قندان و لیوان و قوری برای گذاشتن وسایل بهداشتی در حمام، یکی از ابتکارهای جالبی است که می توانید با انجام آن حمامی متفاوت داشته باشید. هیچکس توقع ندارد فنجان شما پر از پنبه یا شکرپاش پر از گوش پاک کن باشد. اگر وسایلی که استفاده می کنید رنگ های شاد داشته باشند، چیدمان موفق تری خواهید داشت. تمام وسایل را در یک سینی رنگی بگذارید و کنار سینک دست شویی یا کنار وان حمام بگذارید.

۹ گل در نمکدان

بعضی وقت ها زیبایی از تفاوت می آید؛ استفاده از وسایل قدیمی برای کاربردی بسیار متفاوت. حتما شما هم بعد از خانه تکانی عید، یک سری از ظروف ها را دور انداخته اید یا در انباری گذاشته اید. خیلی وقت ها اگر درست فکر کنید می بینید این وسایل به درد کار دیگری هم می خورند. برای مثال به جای این که یک نمکدان کهنه را دور بیندازید، می توانید از آن به عنوان گلدان استفاده کنید. ساقه باریک یک شاخه گل، در نمکدان خوب خودش را نشان خواهد داد. کمی که دور و برتان را نگاه کنید، وسایل دیگری را هم پیدا می کنید که به درد گلدان شدن می خورند.

۱۰ گلدان های آتشین

سال گذشته درباره بازآفرینی شومینه در همین صفحات مطلبی چاپ شده بود. شومینه ها که در زمستان وسیله گرمازا هستند را می شود در تابستان، به وسیله ای برای زیباتر کردن خانه تبدیل کرد. برای مثال می توانید یک گلدان با اندازه مشخص و متناسب شومینه را روبه روی شومینه بگذارید شما حتی می توانید از صفحه پرورش گیاهان در همین مجله کمک بگیرید.

۱۱ سفره هایی زیباتر

این، راهی است برای ترکیب میز توالت با میز ناهار خوری! برای این که میز شامی متفاوت بچینید می توانید به سراغ جعبه زیورآلات تان بروید. دستمال سفره هایی که می خواهید سر سفره بگذارید را تا کنید و النگو را دور آن بیندازید. برای این که این کار را بهتر انجام دهید باید برای هر دستمال، النگویی با رنگ هماهنگ انتخاب کنید. می توانید قاشق و چنگال را هم در النگو بگذارید و کنار هر بشقاب روی میز بگذارید. این کار مهمانان شما را شگفت زده خواهد کرد.کدام آباژور مناسب خانه شماست؟

انتخاب آباژور مناسب برای اتاق نشیمن و اتاق خواب ها از جمله مهم ترین نکاتی است که می تواند تاثیر زیادی در افزایش زیبایی، نورپردازی مناسب و بزرگ تر به نظر رسیدن فضای منزل داشته باشد. از طرفی انتخاب نوع نامناسب آن به لحاظ شکل، فرم و رنگ نیز می تواند تاثیر نه چندان خوبی بر ظاهر منزل داشته باشد و به مرور شما را کلافه و خسته کند. با مطالعه این بخش می توانید با مهم ترین نکات کاربردی برای تهیه یک آباژور مناسب آشنا شوید.

● فضا را بزرگ تر کنید

انتخاب آباژور برای اتاق نشیمن باید با دقت زیادی انجام شود زیرا این آباژور علاوه بر زیبایی و جلوه زیاد باید توانایی نورپردازی مناسب را در فضای اتاق پذیرایی و نشیمن داشته باشد. پیش از هر چیز در این مسئله سلیقه شما مهم است اما در کنار آن باید توجه کنید که جنس، رنگ و فرم آباژور را باید متناسب با جنس مبلمان و رنگ آمیزی آن انتخاب کنید. دقت کنید که در هر گوشه ای از اتاق نشیمن که احساس تاریکی و یکنواختی دارید می توانید از یک آباژور مناسب استفاده کرده و به این ترتیب فضای اتاق نشیمن را بزرگ تر کنید.

● مخروطی یا استوانه ای؟

در صورتی که مبلمان خانه شما مدرن است بهتر است از آباژورهایی با سبک مدرن استفاده کنید و در صورتی که فضای خانه شما و دکوراسیون آن سنتی است از آباژورهای مخروطی و پارچه ای استفاده کنید. بهترین انتخاب برای خانه های مدرن که طراحی مبلمان و اثاثیه در آن به صورت مدرن صورت گرفته، این است که از آباژورهای استوانه ای و بلند استفاده کنید. می توانید با کمک یک تا ۲ آباژور بلند به فضای نشیمن و ناهارخوری خود جلوه ببخشید. اما در صورتی که دکوراسیون سنتی دارید از آباژورهای رومیزی استفاده کنید که برای تهیه آن از چوب استفاده شده است.

● اهمیت وضعیت لوستر

برای تهیه آباژور برای اتاق ناهارخوری پیش از هر چیز به محل قرار گرفتن لوستر توجه کنید. اگر لوستر شما درست بالای میز ناهارخوری قرار می گیرد و فضای میز را روشن می کند، می توانید از یک تا ۲ لوستر ایستاده در زاویه های اتاق ناهارخوری استفاده کنید تا زیبایی بیشتری به این فضا ببخشید. اما اگر لوستر شما در بخش دیگری از اتاق قرار گرفته، بهتر است از آباژورهای مدرن و منحنی شکل استفاده کنید تا نور آن درست در مرکز میز ناهارخوری متمرکز شود. به این ترتیب می توانید میز ناهارخوری خود را به شکل بهتری تزئین کنید و امکان پذیرایی بهتری از مهمانان تان داشته باشید.

● به فکر آباژور بی خطر باشید

برای انتخاب آباژور برای اتاق کودک باید قبل از هرچیز به ایمنی و سلامت آن فکر کنید. سراغ آباژورهایی بروید که کمتر در آن از شیشه یا فلز استفاده شده است. سعی کنید از آباژورهای چوبی و تلقی استفاده کرده و رنگ های شاد را برای بچه ها انتخاب کنید. سیستم سیم کشی و دسترسی به لامپ و اتصالات آباژور نیز باید به گونه ای باشد که بچه ها امکان دسترسی آسان به آن را نداشته باشند و هیچ خطری آن ها را تهدید نکند.

● نور غیرمستقیم بهتر است

برای اتاق خواب بهتر است از آباژوری استفاده کنید که ارتفاع مناسبی داشته باشد. به این معنا که در صورتی که روی تخت می نشینید یا روی آن استراحت می کنید، نور آن به صورت مستقیم به چشم شما نرسد و موجب آسیب رسیدن به چشمان تان و احیانا پریدن خواب شما نشود. گزینه مناسب برای انتخاب آباژور اتاق خواب آباژورهای رومیزی است که روی پاتختی شما جای بگیرد. این آباژورها را متناسب با فضا و ترجیحا در رنگ های نه چندان روشن به رنگ های کرم، شکلاتی یا شیری انتخاب کنید.


با رنگ های خنثی در دکوراسیون آشنا شوید

بیشتر افراد هنگام دکوراسیون رنگ‌های خنثی را به دلیل انعطاف‌پذیر بودن آن‌ها به سایر رنگ‌ها ترجیح می‌دهند. دیوارهای خنثی مانند بوم نقاشی می‌مانند که می‌توانید اطراف آن را با رنگ‌ها و وسایل دلخواه تزیین کنید.

ترکیب آبی و خاکستری روشن
یکی از رنگ‌های خنثایی که می‌توانید در خانه از آن استفاده کنید، ترکیب آبی و خاکستری روشن است.
این رنگ یادآور آسمان آبی است. می‌توان آن را جزو رنگ‌های سرد خنثی به حساب آورد. در صورتی که سایر قسمت‌های خانه به رنگ گرم باشد، ممکن است با آن همخوانی نداشته باشد. اما به کار بردن بسیاری از رنگ‌های تند به آن می‌آید و با آن جلوه می‌کند.
خانه خود را با این رنگ و رنگ‌های تند نارنجی و قرمز در قالب وسایلی چون قاب‌عکس، گلدان‌ و کوسن‌های مختلف پرجلوه و غنی نشان دهید.

بژ
رنگ بژ طیف‌های مختلفی دارد. بعضی کم رنگ و بعضی پررنگ آن را می‌پسندند. از جمله ویژگی‌های رنگ بژ آن است که با هر نوع دکوری از قدیمی گرفته تا جدید و مدرن می‌آید و آرامش‌بخش است.

سبز زیتونی
سبز زیتونی روشن جزو رنگ‌های نرم و خنثی است. از این رنگ می‌توان هم در اتاق پذیرایی و هم در اتاق‌خواب استفاده کرد. این رنگ با دکوراسیون قدیمی ولی شیک یا سبک‌های رومانتیک بسیار می‌آید.

کرم
کرم برای بزرگ‌تر و روشن‌تر جلوه دادن یک اتاق بسیار مناسب است. این رنگ گرم ولی خنثی با هر نوع دکور و سبکی همخوانی دارد. برای جاهای کوچک بسیار مناسب و آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.
در هنگام خرید خانه بسیاری این رنگ را ترجیح می‌دهند بنابر این خانه‌هایی با این رنگ زودتر فروش می‌‌رود.


با این چیدمان اتاق خوابی رمانتیک داشته باشید

تجربه یک خواب راحت، تنها در یک اتاق خواب آرامش بخش، مرتب، و زیبا امکانپذیر است. اگر چیدمان اتاق خواب به نحوی باشد که شما را تا حدودی از روزمرگی های زندگی دور کند، به مثابه آن فضای عاشقانه و دوست داشتنی تری نیز بوجود خواهد آمد.

رنگ
سعی کنید برای اتاق خواب از رنگ های آرامش بخش استفاده کنید. خانواده رنگ های آبی، سبز، یاسی، رسی، و کرم جزء رنگ هایی هستند که هم به آرامش بصری شما کمک می کنند و هم آرامش ذهنی را با خود به همراه می آورند.
روتختی و روبالشی و سایر وسایل جانبی اتاق خواب را نیز در همین طیف رنگی به صورت تیره و روشن انتخاب کنید.
اگر روی دیوارها از آبی استفاده می کنید می توایند رو تختی ها را از خانواده کرم و رسی انتخاب کنید. همچنین می توانید دیوارها را به رنگ کرم در بیاورید. در این صورت محیط پاک و بکری ایجاد می شود و از این گذشته متناسب ساختن سایر وسایل با این رنگ آسانتر است.

شلوغی و بهم ریختگی
از نصب هرگونه قفسه اضافی بر روی دیوارها جداً خودداری کنید. هر چه اتاق شلوغ تر باشد ذهن شما درگیری بیشتری پیدا می کند. دکوراسیون دیوارها را ساده نگه دارید و تنها چند قاب عکس به دیوارها نصب کنید و در فضاهای خالی چند گلدان تزئینی بگذارید.
قرار دادن عکس های خانوادگی و دسته جمعی در اتاق خواب گزینه مناسبی به شمار نمی رود، سعی کنید بیشتر از عکس های دو نفری خودتان استفاده کنید.
ضمناً رخت و لباس های کثیف را کنار ماشین لباسشویی بگذارید، نه در اتاق خواب! و سایر وسایل اضافی را نیز از روی زمین جمع کرده و در داخل کمدها و کشوها قرار دهید.

دکوراسیون اتاق خواب

شمع
چرا شمع ؟ شمع ها رمانتیک هستند و به راحتی قادر به تحریک حس حرارت و گرمای افراد می باشند.
با کمک از شمع به دو طریق می توانید فضای رمانتیک ایجاد کنید: شکل و بو.

۱ – شکل :
یک سری از شمع با ظرافت خاصی درون ظرف های کریستالی قرار داده شده اند که شما می توانید برای هر چه عاشقانه تر کردن محیط اطراف آنها را پر کنید از گلبرگ های تازه رز و مریم.

۲ – بو : برخی از شمع ها دارای رایحه معطر مختلفی نظیر: رز، مریم، شببو، و استوقدوس هستند که به این منظور بسیار مناسب می باشند. پیچیدن رایحه خوشبوی این شمع ها در فضای اتاق خواب چیزی جز عطر فضای رمانتیک و عاشقانه را به مشام نمی رساند.

تخت راحت
باید تختی را انتخاب کنید که اولاً در آن راحت باشید و بعد زیبا باشد.
سعی کنید یک تشک کاملاً نرم و راحت انتخاب کنید و بعد روی آنرا با ملافه ها و روتختی های زیبا بیارایید.
برای تزئین بیشتر تخت هم می توانید از بالشتک های کوچک که در رنگ، سایز، و اشکال مختلف وجود دارند، استفاده کنید.
پشه بند حریری که از بالای سقف تا پایین تخت ادامه پیدا می کند نیز در رمانتیک تر کردن فضا به شما کمک کند.
تخت را باید طوری تزئین کنید که قلب اتاق خوابتان باشد و مانند ستاره ای در اتاق خواب بدرخشد.

پرده
پرده ها تاثیر زیادی بر روی احساسی که کل اتاق به بیننده القا می کند دارند. رنگ پرده باید با روتختی و رنگ دیوارها همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال دیوارهای آبی و روتختی های کرم و رسی با پرده های سفید همخوانی زیادی دارند. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که روزهای تعطیل می خواهید تا ظهر در تختخواب بمانید بهتر است از پرده های ضخیم و تیره استفاده کنید تا نور صبحگاهی شما را اذیت نکند.

دکوراسیون اتاق خواب

تلویزیون
هنوز پژوهشگران بر سر این مسئله که آیا باید در اتاق خواب تلویزیون قرار دهند یا نه به توافق نرسیده اند، اما برخی تحقیقات نشانگر این مسئله هستند که قرار دادن تلویزیون در اتاق خواب صمیمت زوجین را تا حدی کاهش می دهد. با این وجود بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند که در اتاق خواب خود تلویزیون را داشته باشند.

نورپردازی
نورپردازی مناسب در اتاق خواب هم نکته مهمی است. اتاق خواب بر خلاف سایر اتاق ها نیاز به نور زیاد ندارد و هر چه تاریکتر باشد، بهتر است. می توانید از هالوژن های کم نور رنگی مثل قرمز و زرد استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب

گل
با استفاده از دسته گل های طبیعی اتاق را زیباتر و عاشقانه تر کنید. همانطور که می دانید گل ها معانی سمبلیک متفاوتی را دارند و برای سالگردهای خاص می توانید از گل های متفاوت استفاده کنید. به عنوان مثال برای سالگرد ازدواج می توانید از رز قرمز (سمبل عشق) استفاده کنید و گلبرگ های آن را روی کف اتاق و تخت خواب پراکنده نمایید.

یادگاری رمانتیک
قسمتی از اتاق را اختصاص به یادگاری های رمانتیکی که به هم داده اید بدهید. به عنوان مثال جعبه ای پر از صدف هایی که در ماه عسل جمع کردید، یا سبدی برای قرار دادن نوشته های و نامه های عاشقانه ای که برای هم تهیه کرده اید. آنرا روی یک میز در نزدیکی تخت خواب قرار دهید تا خاطرات خوش گذشته همیشه در وجودتان زنده باشند و امید به آینده ای روشن در دلتان کاشته شود.

فراموش نکنید که یک اتاق خواب رمانتیک باید از نظر هر ۵ حس انسان رمانتیک به نظر برسد تا هم حس عشق و دوست داشتن ساکنین را افزایش دهد و هم میزان صمیمت و آسایش را ارتقا بخشد.نوشته شده در پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 15:58 توسط farah


قالب جدید وبلاگ پيجك دات نت